راهنمای خرید دوچرخه کودک

راهنمای خرید دوچرخه برای کودکان

راهنمای خرید دوچرخه کودک

اگر به دنبال یک راهنمای خرید دوچرخه کودک می گردید و یا تصمیم دارید در مورد انواع دوچرخه کودکان بیشتر بدانید، این مقاله مخصوص خود خود شماست 🙂

در این نوشتار اطلاعاتی در مورد دوچرخه استاندارد کودکان، سایز دوچرخه کودک و حتی وزن دوچرخه دخترانه یا دوچرخه پسرانه ارائه خواهد شد.

برای خرید دوچرخه کودک به چه نکاتی توجه کنیم؟

به عنوان یک نکته مهم بعنوان راهنمای خرید دوچرخه برای کودکان توجه داشته باشید که، سلامتی و امنیت کودک از هرچیزی مهم تر است. بنابراین سعی کنید دوچرخه ای استاندارد و متناسب با فیزیک فرزند دلبندتان تهیه کنید.

در هنگام انتخاب و خرید دوچرخه کودکان، نکاتی وجود دارد که رعایت آنها چندان سخت نیست؛ اما عدم رعایت آنها احتمالا شما را با سختی و دردسر مواجه خواهد کرد.

دوچرخه دخترانه

سه نکته طلایی در راهنمای خرید دوچرخه برای کودکان

برای انتخاب خرید دوچرخه مناسب کودکان معیارهای مختلفی وجود دارد که هرکدام را به تفصیل توضیح خواهیم داد. اما اگر بخواهیم در یک نگاه کلی این موضوع را مطرح کنیم، باید به سه عامل زیر اشاره کرد:

 1. کاربرد ( شما برای چه کاربردی تصمیم دارید تا دوچرخه دخترانه یا دوچرخه پسرانه بخرید؟ به دوچرخه هیبرید نیاز دارید یا دوچرخه کوهستان کودکانه، یا دوچرخه BMX)
 2. سن کودک
 3. سایز مناسب
  • قد کودک (height)
  • ارتفاع فاق (inseam)
برای خرید دوچرخه کودک به چه نکاتی توجه کنیم

سایز دوچرخه کودکان

در نوشتار دیگری به تفصیل در مورد سایز دوچرخه صحبت شد و در آنجا نیز عنوان شد که سایز دوچرخه کودکان به شیوه ای متفاوت نسبت به بزرگسالان سنجیده و معرفی می شوند.

دوچرخه بزرگسالان را بر اساس اندازه تنه (فریم) آن دسته بندی می کنند. اما در کودکان سایز را بوسیله اندازه قطر لاستیک می سنجند. بطور مثال وقتی می گوییم دوچرخه ۱۲ مخصوص کودک، منظورمان این است که قطر لاستیک آن ۱۲ اینچ است.

سه نکته بسیار مهم انتخاب سایز دوچرخه کودک

۱- قد کودک را اندازه بگیرید

۲- ارتفاع فاق (Inseam) کودک را اندازه بگیرید.

۳- به جدول سایز دوچرخه کودکان که توسط شرکت سازنده ارائه می شود مراجعه کرده و بر اساس قد، ارتفاع فاق و سن کودک، سایز مناسب او را بیابید.

۴- کوتاه ترین ارتفاع صندلی باید حداقل ۵ سانتی متر کوتاه تر از قدد کودک شما باشد.


جدول دوچرخه کودکان

در هنگام خرید دوچرخه کودک به این نکته توجه داشته باشید که، انتخاب باید بر اساس قد کودک انجام شود و نه الزاما سن کودک. اما معمولا در جداولی که تهیه می شوند، سن در کنار قد نیز مطرح می شود.

یک نمونه جدول اندازه دوچرخه کودک را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

دوچرخه استاندارد برای کودکان

همانطور که در جدول بالا ملاحظه می کنید، در انتخاب سایز مناسب دوچرخه برای کودکان سه عامل بسیار موثر وجود دارد:

 • سایز لاستیک
 • قد دوچرخه سوار (قد کودک)
 • ارتفاع فاق

و از میان این سه عامل، مهم ترین آنها ارتفاع فاق کودک است. پس اگر با بررسی جداول تردیدی بین دو سایز مختلف و یا دو دوچرخه مختلف برای شما پیش آمد، یکراست بروید سراغ آنچه با ارتفاع فاق کودک شما تناسب دارد.

و همچنین اگر بر اساس جدول های اعلام شده توسط شرکت سازنده، ارتفاع فاق و یا قد فرزند شما برای دو سایز لاستیک مناسب بود، سایز بزرگتر را انتخاب کنید.

دسته بندی بر اساس سن

اگر سن کودک را بعنوان یک عامل جهت تعیین اندازه دوچرخه کودکان مطرح می کنند، به این دلیل است که پیش فرض هایی در مورد قد کودک و رابطه آن با سن وجود دارد که الزاما این پیش فرض ها همیشه صادق نیست.

اما این شیوه دسته بندی کردن کماکان وجود دارد. لذا بر اساس جدول بالا می توان به دسته بندی بر اساس سن کودک مراجعه کرد. اما فراموش نکنیم که همواره قد کودک و ارتفاع فاق اولویت بیشتری نسبت به سن کودک دارند.

همانطور که گفته شد، سن یک معیار تقریبی است. حتما شما هم دیده اید که در دو کودک هم سن و سال، قد هردو کودک یکسان نیست. اما به صورت تقریبی می توان یک دسته بندی بر اساس سن انجام داد.

دوچرخه کودکان ۲ تا ۴ سال

 • سایز لاستیک احتمالی: لاستیک ۱۲ و لاستیک ۱۴
 • نوع دوچرخه مناسب: دوچرخه تعادلی (balance bike) و دوچرخه های با چرخ کمکی
 • قد تقریبی کودک: ۹۰ تا ۱۱۲ سانتی متر

سایرتوضیحات: در دوچرخه های سایز ۱۲ و ۱۴ معمولا کودک در حال یادگیری دوچرخه سواری است. بنابراین انواع تعادلی و همچنین دوچرخه هایی که چرخ های کمکی دارند پیشنهاد می شود

اگر در پی یافتن دوچرخه ای مناسب به هدف یادگیری دوچرخه سواری برای کودک خود هستید، احتمالا دو گزینه دوچرخه تعادلی و همچنین چرخ های کمکی پیش روی شما خواهد بود.


دوچرخه های تعادلی Balance Bikes

اگر فرزند شما می تواند روی پا بایستد و راه برود، پس احتمالا دوچرخه تعادلی ( Balance Bike ) می تواند گزینه مناسبی برای او باشد.

دوچرخه تعادلی، رکاب ندارد و پاهای کودک به راحتی روی زمین قرار می گیرد. حالا نگران این موضوع نخواهید بود که کودک شما باید هم تعادل را یاد بگیرد و هم رکاب زدن را.

به بیان دیگر، در دوچرخه های تعادلی کودک ابتدا ایجاد تعادل را می آموزد و بعد شیوه رکاب زدن.

وقتی برای کودک خود دوچرخه تعادلی می خرید، او می تواند بدون نگرانی روی زین دوچرخه اش بنشیند و قام قام کنان پا بر زمین بکوبد و کیف دنیا را ببرد 🙂

دوچرخه تعادلی کودک
چهار ویژگی دوچرخه تعادلی
 1. دوچرخه های تعادلی معمولا لاستیک “۱۲ دارند، بدین معنی که قطر لاستیک این دوچرخه ها ۱۲ اینچ است. اما دوچرخه تعادلی با قطر ۱۰ و ۱۴ هم دارد.
 2. پدال و رکاب ندارند.
 3. وزن آنها معمولا بین ۳ الی ۶ کیلوگرم است. (این قسمت ماجرا واقعا به تولید کننده آن بستگی دارد)
 4. بسیاری از آنها ترمز ندارند ( البته تعدادی از آنها دارند).

برای خرید دوچرخه تعادلی مخصوص کودکان از دیجی کالا به لینک زیر مراجعه کنید:


چرخ های کمکی برای یادگیری دوچرخه سواری

راه دیگری که می توانید به وسیله آن دوچرخه سواری را به کودکتان آموزش دهید، استفاده از چرخ های کمکی است. در این روش کودک ابتدا رکاب زدن را می آموزد و بعد ایجاد تعادل را.

به این موضوع توجه کنید که ، دو کودک همسن ممکن است تجربه متفاوتی نسبت به دوچرخه سواری داشته باشند.

دوچرخه با چرخ کمکی برای کودکان

دوچرخه مناسب کودکان ۴ تا ۶ سال

 • دوچرخه سایز ۱۶ ( قطر لاستیک ۱۶ اینچ )
 • قد کودک: ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتی متر

دوچرخه مناسب کودکان کودکان ۵ تا ۸ سال

 • دوچرخه سایز۲۰ (قطر لاستیک ۲۰ اینچ)
 • قد کودک: ۱۱۵ تا ۱۳۵ سانتی متر

دوچرخه مناسب کودکان ۸ تا ۱۱ ساله

 • سایز ۲۴ (قطر لاستیک ۲۴ اینچ)
 • قد کودک: ۱۳۰ تا ۱۴۵ سانتی متر

دوچرخه مناسب کودکان بالای ۱۰ سال

 • سایز ۲۶ (قطر لاستیک ۲۶ اینچ) – دوچرخه سایز ۲۶
 • قد: بیش از ۱۴۵ سانتی متر

برای خرید دوچرخه دخترانه و دوچرخه پسرانه کودک از دیجی کالا به لینک زیر مراجعه کنید:


محاسبه ارتفاع فاق کودک ( جهت تعیین سایز )

همانطور که در جدول بالا ملاحظه کردید، یکی از نکاتی که حتما در هنگام خرید دوچرخه کودک باید مورد توجه قرار دهیم، ارتفاع فاق کودک است.

از ارتفاع فاق جهت انتخاب سایز تنه مناسب و همچنین تنظیم ارتفاع صندلی دوچرخه استفده می شود.

راه سنجش ارتفاع فاق خیلی سخت نیست. کافی است به تصاویر زیر توجه کنید و بعد همین مراحل را به درستی و با دقت انجام دهید.

۱- از کودک خود بخواهید در کنار دیوار بایستد.

راهنمای خرید دوچرخه برای کودکان

۲- کتابی را در میان پای او قرار داده و به دیوار بچسبانید. حالا محل تلاقی دیوار و کتاب را علامت بزنید.

راهنمای خرید دوچرخه کودک

۳- فاصله آن را تا زمین بسنجید.

برای خرید دوچرخه کودک به چه نکاتی توجه کنیم

به این ترتیب ارتفاع فاق کودک خود را اندازه گرفته اید 🙂


ارتفاع صندلی برای دوچرخه کودکان

برای تنظیم ارتفاع صندلی دوچرخه (زین) باید به چند نکته توجه کرد ویژه ای داشت:

 • ارتفاع فاق (inseam)
 • زاویه قرارگیری پا
 • میزان مهارت دوچرخه سوار ( کودک دوچرخه سوار)

نکته قابل توجه این که، کمترین ارتفاع صندلی دوچرخه حتما باید در حدود ۵ سانتی متر بیشتر از ارتفاع فاق کودک باشد.

به هیچ عنوان دوچرخه ای نخرید که فاصله کمترین ارتفاع زین بیش از چهارپنج سانتی متر بیشتر از ارتفاع فاق کودک باشد. در اینصورت کودک شما نمیتواند راحت رکاب بزند، نمی تواند راحت پاهایش را روی زمین قرار داده و تکیه گاه کند.

دوچرخه دخترانه

مهمترین عامل در انتخاب سایز دوچرخه کودک

وقتی می خواهید دوچرخه ای مناسب فرزندتان بخرید، ممکن است با چالش انتخاب سایز مواجه خواهید شد.

احتمال دارد در دو دوچرخه که اندازه لاستیک آنها یکسان است سایز بدنه انها متفاوت باشد.

در اینصورت با دو گزینه روبرو هستید که میزان راحتی و همچنین بازده، در هردو گزینه یکسان نخواهد بود.

بسیاری از شرکت ها در یک مدل بخصوص از دوچرخه، با یک اندازه لاستیک یکسان، دو یا چند اندازه در کمترین ارتفاع زین را ارائه می دهند. بدینصورت افراد مختلف با تفاوت هایی در قد و ارتفاع فاق می توانند دوچرخه ای کاملا متناسب با شرایط ژئومتری خود بیابند.

به طور مثال، در تصویرزیر دو دوچرخه با سایز لاستیک ۲۰ را مشاهده می کنید. تمام مشخصات در این دو دوچرخه یکسان است به جز کمترین ارتفاع صندلی دوچرخه (lowest seat height).

بنابراین اندازه لاستیک شروع خوبی برای انتخاب اندازه دوچرخه کودک می باشد، اما تضمینی برای این وجود ندارد که سایز مناسب برای لاستیک، الزاما سایز مناسبی در مورد بدنه دوچرخه نیست.

این موضوع در دوچرخه دخترانه و دوچرخه پسرانه می تواند صدق کند.

دوچرخه استاندارد برای کودکان
برای خرید دوچرخه کودک به چه نکاتی توجه کنیم

فاصله بین فاق و میله افقی

قاعده طلایی: وقتی روی دوچرخه ایستاده اید ( و یا کودک شما روی دوچرخه ایستاده است)، فاصله فاق شما و میله افقی (Top Tube) نباید کمتر از حدود ۵ سانتی متر باشد.

بطور مثال به تصویر زیر توجه کنید. در تصویر سمت چپ این فاصله رعایت شده، اما در تصیر سمت راست ارتفاع میله افقی برای دوچرخه سوار مناسب نیست (فاصله بین فاق و میله افقی دوچرخه کمتر از حد استاندارد است.

دوچرخه پسرانه کودک

تنظیم ارتفاع صندلی دوچرخه

نکته مهمی که در تنظیم ارتفاع زین باید به آن دقت کرد میزان مهارت کودک در دوچرخه سواری است.

 • رکاب اولی ها : اگر کودک شما در ابتدای راه یادگیری دوچرخه سواری و رکاب زدن است، کمی فاصله زین تا زمین را کم کنید،بطوریکه وقتی کودک روی صندلی نشته است، کف پاهای او کاملا روی زمین قرار بگیرد. (تصویر سمت چپ)
 • رکاب دومی ها : اگر کودک شما به دوچرخه سواری تسلط نسبی پیدا کرده است و مهارت او در رکابزدن و همچنین ایجاد تعادل بیشتر شده است، می توانید ارتفاع زین را کمی بیشتر کنید. در این حالت وقتی کودک روی صندلی نشه است، نوک انگشتان پا می تواند زمین را لمس کند. (تصویر سمت راست)
  • در مورد رکاب دومی ها می توان این قاعده را در نظر گرفت: ارتفاع زین = ارتفاع فاق + ۶ سانتی متر
چه دوچرخه ای برای پسرم بخرم

چرا اندازه دوچرخه کودک نباید خیلی بزرگتراز سایز او باشد؟

 • امنیت: اگر فرزند شما نتواند پاهای خود را به راحتی روی زمین بگزارد، احتمالا در تامین امنیت دوچرخه سواری با  مشکل مواجه خواهد بود. و احتمال زمین خوردن های شدید و آسیب برای او زیاد می شود
 • سرگرم کنندگی و لذت: وقتی فرزند شما نتواند از دوچرخه سواری لذت ببرد، کم کم بیخیال آن خواهد شد. شما که دوچرخه را نخریده اید تا گوشه حیاط آفتاب بخورد! شما که دوچرخه را نخریده اید تا از کودک دلبندتان بیگاری بکشید 🙂

وزن دوچرخه استاندارد برای کودکان

اگر بخواهیم در موضوعات راهنمای خرید دوچرخه کودک را با یک توصیه دیگر به اتمام برسانیم، باید به وزن آن اشاره کرد. این نکته را فراموش نکنید که وزن دوچرخه نباید زیاد باشد. مخصوصا وقتی کودک تازه می خواهد دوچرخه سواری یاد بگیرد، پایین بودن وزن آن اهمیت بسیار بالایی خواهد داشت.

بنابر این اگر در نهایت در انتخاب بین دو گزینه متفاوت تردید داشتید، وقتی تمام مراحل گفته شده را به درستی اجرا کردید و قیمت آن دوچرخه کودک برایتان مناسب بود و … در نظر داشته باشید که دوچرخه سبکتر را انتخاب کنید.

دوچرخه های سبکتر لذت دوچرخه سواری را بالا می برند و سرعت یادگیری را نیز هم.

چه دوچرخه ای برای پسرم بخرم
چه دوچرخه ای برای پسرم بخرم

برای خرید و بررسی قیمت دوچرخه کودک دیجی کالا به لینک زیر مراجعه کنید:


دوچرخه کودک دست دوم
 • شما می توانید بگردید تا دوچرخه ارزان (یا  نسبتا با قیمت مناسب) بیابید و یا می توانید بگردید و دوچرخه دسته دوم (کارکرده) خوبی پیدا کنید که متناسب با فرزند شما باشد. ما هم امیدوار هستیم دوچرخه ای مناسب بیابید و بتوانید آن را برای فرزند عزیزتان خریداری کنید.

چند پیشنهاد

 • اگر دوچرخه ای برای فرزند شما کوچک شده است، یا می توانید آن را برای خواهر و برادر کوچکترش نگه دارید ، یا به کودکی از خانواده و دوستان هدیه دهید. می توانید آن را بفروشید و یا حتی می توان یک کار قشنگ تر هم کرد: می توانید آن را به افرادی که توان خرید دوچرخه برای فرزندانشان را ندارند اهدا کنید. به فرزندتان هم بگویید که دوچرخه اش قرار است یک کودک دیگر را نیز مثل خودش شاد کند. باور کنیدد این شادی برای او ماندگار خواهد بود 🙂

منابع بیشتر:

https://www.twowheelingtots.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا