راهنمای عملی انتخاب بهترین چرخ و چوب ماهیگیری

راهنمای عملی انتخاب بهترین چرخ و چوب ماهیگیری

یکی از گزینه‌های گذراندن تعطیلات، رفتن به کنار رودخانه یا دریاچه است که امکان ماهیگیری را برای ما فراهم می کند. اما باید در نظر داشته باشیم که می خواهیم با چه وسیلهای ماهیگیری کنیم، چوب ماهیگیری یا تور ماهیگیری؟

این را هم باید بدانیم که کدام چرخ ماهیگیری و چوب ماهیگیری برای مقصدی که ما در نظر گرفته‌ایم، مناسب است. همانطور که ماهی‌ها انواع مختلفی دارند، چوب ماهیگیری هم باید متناسب با نوع ماهی آن رودخانه یا دریاچه انتخاب شود.

چوب‌های ماهیگیری اغلب از موادی مانند چوب بامبو، نی، کامپوزیت، فیبر کربن و … تولید و برای صید ماهی به صورت تفریحی و یا ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این مقاله تصمیم دارم، یک راهنمای عملیاتی برای انتخاب چرخ ماهیگیری و چوب ماهیگیری در اختیار شما قرار دهم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

پس با این مطلب همراه من باشید:

معیارهای انتخاب بهترین چوب ماهیگیری

  • مقاومت و استحکام یک چوب یکی از نکاتی است که باید مورد بررسی قرار گیرد، چراکه رابطه مستقیمی با مقدار خمیدگی و انعطاف‌پذیری چوب دارد، چراکه چوبی که از انعطاف بالایی برخوردار باشد، مطمئنأ استحکام قابل قبولی خواهد داشت.
  • یکی دیگر از نکات مهم که در بهترین چوب‌های ماهیگیری با حساسیت خاصی رعایت می شود، وزن آن چوب است زیرا وزن چوب ماهیگیری بیانگر مقدار مقاومت آن خواهد بود.
  • مهمترین نکته‌ای که در ساخت بهترین چوب‌های ماهیگیری از طرف کمپانی‌های سازنده رعایت می شود، نوع الیاف و نحوه بافت چوب است.

معمولا چوب‌های ماهیگیری در دو نوع حلقه‌ای و ضربدری بافته می‌شوند که الیاف ضربدری بسیار محکم بوده و در برابر فشار از مقاومت بالاتری برخوردارند.

انواع چوب ماهیگیری

چوب‌های ماهیگیری در ۱۰ نوع متفاوت برای هر نوع ماهیگیری طراحی و در ابعاد متفاوت ۷۰ تا ۶۰۰ سانتیمتر برای صید انواع ماهی طراحی و ساخته می‌شوند. در ادامه به معرفی انواع چوب ماهیگیری می‌پردازم.

چوب ماهیگیری کاسی

این نوع  چوب از فیبر کربن ساخته می‌شود و فاقد حلقه و تلسکوب است و معمولا برای صید ماهی‌های رودخانه‌ای مانند کپور، کولی و ماهی سفید رودخانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. این چوب در ابعاد گوناگونی حتی تا ۶۰۰ سانتیمتر هم ساخته می‌شود.

چوب ماهیگیری

چوب ماهیگیری پشه

این چوب از فایبرگلاس و فیبر کربن تهیه می‌شود، بسیار قابل انعطاف است و برای صید ماهی از پشه به عنوان طعمه استفاده می‌شود.

 چوب ماهیگیری

این چوب بسیارمناسب برای ماهیگیری در رودخانه و دریاچه است و در ابعاد متنوعی طراحی و ساخته می‌شود.

چوب ماهیگیری ساحلی

این چوب از الیاف کربن ساخته می‌شود و بر روی آن حلقه‌های زیادی برای هدایت نخ تعبیه شده و از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است.

از این چوب برای پرتاب بلند از ساحل به دریا است. طول آن ۳۳۰ الی ۵۰۰ سانتیمتر است و معمولا برای صید ماهی‌های دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چوب ماهیگیری

برای خرید با تخفیف این چوب ماهیگیری از دیجی کالا روی لینک زیر کلیک کنید:

چوب ماهیگیری اسپینینگ

جنس این چوب از فایبرگلاس و کربن فشرده است و دارای طولی بین ۱۸۰ الی ۳۳۰ سانتیمتراست. بر روی چوب بین ۵ الی ۸ حلقه برای هدایت نخ تعبیه شده و برای صید ماهی با این چوب از طعمه‌های مصنوعی استفاده می‌شود.

چوب ماهیگیری اسپینینگ معمولا برای صید ماهی قزل‌آلا و ماهی‌های رودخانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چوب ماهیگیری ترولینگ

صید با این چوب به ماهیگیرانی که ماهی‌های دریاچه ای و آب شور را می‌پسندند، توصیه می‌شود.

چوب ماهیگیری

برای صید با این نوع چوب ماهیگیری صیاد در قابق در حال حرکت با قلاب حاوی طعمه اقدام به صید می‌کند.

چوب ماهیگیری اسپینینگ دریایی

این نوع چوب نسبت به سایر چوب‌های ماهیگیری از ضخامت بیشتری برخوردار است و از اجزای مقاوم‌تری تشکیل شده است.

طول این چوب در اندازه ای ۲۱۰ الی ۳۳۰ سانتیمتر طراحی و ساخته می‌شود و وزن پرتابی نسبتأ بالایی دارد که این امکان را برای صیادان فراهم می‌کند که در ساحل و حتی در قایق مورد استفاده قرار گرفته شود.

چوب اسپینینگ برای صید ماهی‌های سنگین بسیار مناسب است و معمولا برای صید ماهی از طعمه‌های مصنوعی استفاده می‌شود.

چوب صید کپور

ابن نوع چوب اختصاصی برای صید ماهی کپور طراحی و ساخته می‌شود این نوع چوب ماهیگیری از مقاومت بالایی برخوردار است. بر روی این چوب حلقه‌هایی با دهانه بازتر برای عبور نخ تعبیه شده است و از وزن پرتابی بالایی برخوردار است.

برای خرید با تخفیف این چوب ماهیگیری از دیجی کالا روی لینک زیر کلیک کنید:

چوب ماهیگیری فلوتینگ

چوب فلوتینگ در دو نوع تلسکوپی و چند تکه طراحی و ساخته می‌شود.

نوع تلسکوپی آن با طولی بین ۶۰۰ الی ۹۰۰ سانتیمتر و برای ماهیگیری در دریاچه‌ها و رودخانه‌های عریض طراحی شده و نوع چند تکه آن با طول بین ۳۰۰ الی ۴۲۰ سانتیمتر برای ماهیگیری در رودخانه ساخته شده است.

این نوع چوب ها دارای حلقه های متعدد و آلیاژ مخصوصی برای پرتاب قلاب در فاصله دور است. از مزیت های مهم این چوب می توان به وزن بسیار سبک و طول بلند آن اشاره کرد.

چوب ماهیگیری بایت کستینگ

در این چوب طراحی پایه چرخ بسیار متفاوت است، به این شکل که حلقه‌های هدایتگر نخ رو به سمت بالا قرار دارد و بر روی دسته چرخ جایی برای قرار گرفتن انگشت صیاد مشخص شده است تا ماهیگیر در صورت نیاز به پرتاب پی در پی قلاب به راحتی آن را انجام دهد.

چوب ماهیگیری سطحی سرف

این نوع چوب، از متداول‌ترین چوب‌های ماهیگیری برای صید ماهی‌های دریایی است. این چوب دارای قابلیت پرتاب بلند است و با طولی به میزان ۴۲۰ سانتیمتر طراحی و ساخته شده و بسیار مناسب برای صید ماهی‌های نزدیک به ساحل است.

انواع چرخ‌های ماهیگیری

امروزه چرخ‌های گوناگون در مدل‌ها و ابعاد مختلف، با امکانات گوناگون وجود دارد که متناسب با کاربرد آن باید انتخاب شود.

چرخ اسپینینگ

چرخ اسپینینگ یا اسپول ثابت چرخی است که به صورت معمول و گسترده در ایران کاربرد دارد و معمولا از دیگر انواع چرخ‌ها شاخص‌تر است.

کاربردی بسیار ساده و عدم نگرانی از پیچیده شدن نخ از خصوصیات بارز این چرخ‌ها است. گرچه نسبت به چرخ‌های اسپول متحرک قدرت کمتری دارند ولی بسیاری از ماهیگیران آنها را بر دیگر چرخ‌ها ترجیح می‌دهند.

چرخ بایت کاستینگ

چرخ بایت کاستینگ چرخی است که برای ماهیگیری دریایی و برای ماهی‌های بزرگ طراحی شده است.

پایه‌های کوتاهی دارد و روی چوب‌های سنگین دریایی قابل نصب است و نخ، مستقیما بر روی آن جمع می‌شود.

چرخ ماهیگیری

این چرخ، برای ماهی‌های رودخانه‌ای و دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و از قدرت بالایی برخوردار است.

در مدل‌های جدید از یک کنترل‌گر پرتاب برای سهولت در امر پرتاب و جلوگیری از پیچیده شدن نخ استفاده شده است ولی در هر صورت برای پرتاب موفق و کامل باید در استفاده از این نوع چرخ‌ها مهارت لازم را داشته باشید.

چرخ پشه

چرخ پشه یک قرقره ساده است که نخ پشه به روی آن جمع می‌شود اما قابلیت پرتاب ندارد. البته در انواع جدید این نوع چرخ از تکنولوژی جدید و استفاده از بلبرینگ و قطعات کمکی برای افزایش کارایی و بهینه‌سازی قدرت چرخ استفاده شده است.

در کل این چرخ به چوب پشه متصل می‌شود و برای ماهیگیری به روش پشه استفاده می‌شود. نخ مورد استفاده و قابل نصب بر روی این نوع چرخ، نخ پشه است.

قطعات چرخ ماهیگیری و کاربرد آنها

اسپول یا کاسه چرخ ماهیگیری

اسپول یا کاسه چرخ ماهیگیری در انواع مختلف از جنس آلومینیوم گرافیت و در انواع قدیمی از چدن و برنج است. نخ ماهیگیری دور دهانه عمیق اسپول جمع می‌شود.

میزان ظرفیت اسپول برای جمع نخ روی بدنه اسپول در انواع نخ با ضخامت‌های مختلف نوشته شده است.

کاسه چرخ ماهیگیری

نکته مهم اینجاست که دهانه اسپول باید از عمق مناسبی برخوردار باشد تا بتواند به اندازه نیاز نخ را در خود جای دهد.

همچنین باید سطحی یکنواخت، صاف، صیقلی و به اندازه کافی پهن داشته باشد تا هنگام پرتاب کمترین اصطکاک به وجود آید و بیشترین برد پرتاب حاصل گردد. از مزایای انواع فلزی آن دوام بالای آنهاست و انواع گرافیتی، وزنی سبک دارد.

ضریب چرخ‌دنده

ضریب چرخ‌دنده به معنی ضریبی است که به ازای یکبار چرخاندن دسته چرخ آن مقدار نخ به حول اسپول پیچیده می‌شود. هر چقدر این رقم بزرگتر باشد، سرعت جمع کردن نخ توسط چرخ بیشتر است.

اگر ضریب چرخ دنده خیلی بالا باشد، در یک مدت کوتاه، در اثر جمع شدن زیاد نخ فشار زیاد بر ماهی وارد می‌کند و ممکن است باعث پاره شدن دهان ماهی شود و اگر ضریب چرخ پایین باشد در جمع کردن نخ در پرتاب‌های بلند، وقت ما به هدر خواهد رفت.

ضریب چرخ دنده

البته برخی از چرخ‌ها دو سرعته هستند یعنی برای جمع کردن نخ به صورت خالی و هنگام صید ماهی توسط یک سوئیج می‌توان ضریب چرخ دنده را تغییر داد.

البته این نوع چرخ‌ها بسیار گران‌قیمت بوده و نسبت به کارایی ارزش هزینه پرداختی را ندارند.

سیستم ترمز

سیستم ترمز چرخ باید کاملا محکم و قابل اطمینان و بدون خلاصی باشد. بهترین چرخ چرخی است که بعد از فعال کردن ترمز آن، دسته چرخ بلافاصله در آن مکان برای حرکت رو به عقب قفل شده و هیچ گونه خلاصی نداشته باشد.

سیستم کلاچ

معمولا در چرخ‌های ماهیگیری سیستم کلاچ در عقب یا جلوی چرخ است و در بعضی از چرخ‌ها دو کلاچ، یکی در جلو و دیگری در عقب وجود دارد.

معمولا چرخ‌هایی که کلاچ آنها در جلو قرار دارد، قوی‌تر و از لحاظ عملکرد بهتر از انواع  کلاچ عقب است اما کلاچ عقب چرخ کارایی راحت‌تری دارد.

البته چند سالی است که چرخ هایی به بازار آمده است که دارای یک کلاچ قوی در جلو و یک کلاچ ضعیف تر در عقب چرخ هستند.

این نوع کلاچ ها یک دسته دارد  که بین دو کلاچ سوئیچ می شود و برای صید ماهی کپور استفاده می‌شود.

مهمترین مطلب در مورد یک کلاچ خوب این است که اولا کلاچ باید در یک فاصله کوتاه شل و سفت شود تا در هنگام صید ماهی بزرگ فرصت را از شما نگیرد و تمرکزتان را برهم نزند.

دیگر اینکه کلاچ باید نخ را به صورت یکنواخت و نه به صورت ضربه‌ای از روی اسپول آزاد کند.

بلبرینگ‌ها

بسته به نوع چرخ ماهیگیری که شما خریداری می‌کنید، تعدادی بلبرینگ در قسمت متحرک چرخ ماهیگیری سوار شده است وظیفه بلبرینگ‌ها کمک به روانی حرکت و ایجاد نیروی بیشتر در چرخ است.

مسلما چرخی که از تعداد بیشتری بلبرینگ بهره می‌برد، قدرت، روانی و کارایی بیشتری خواهد داشت.

کیفیت مونتاژ قطعات چرخ ماهیگیری

  • بهترین راه پی بردن به میزان کیفیت مونتاژ قطعات این است که آن را یکبار در دست بگیرید و دسته چرخ را بچرخانید.
  • هرگز قطعات چرخ را از روی حس کنجکاوی باز و بسته نکنید.
  • توجه کنید که همه اجزا باید در جای خود محکم و بدون هیچ گونه خلاصی قرار گرفته باشند.
  • اگر بدنه چرخ از آلیاژ فلزی باشد، دوام بشتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا