راهنمای دوچرخه هیبریدی

دوچرخه هیبریدی

راهنمای خرید دوچرخه هیبریدی

شاید تا به حال به گوشتان خورده باشد که دوچرخه هیبریدی، راه حل این روزهای ترافیک در شهرهاست. یا ممکن است در مورد دوچرخه برقی چیزهایی شنیده باشید. یا احتمال دارد بخواهید بدانید دوچرخه هیبریدی چیست و یا در مورد تفاوت دوچرخه هیبریدی و کوهستان سوالاتی داشته باشید.

اگر به هر دلیلی تمایل دارید در مورد دوچرخه هیبریدی اطلاعات بیشتری کسب کنید،این مقاله می تواند برای شما مفید باشد.

دوچرخه هیبریدی جاینت

دوچرخه هیبریدی چیست؟

در  یک عبارت ساده می توان اینطور بیان کرد که، دوچرخه هیبرید ترکیبی است ازجاده و کوهستان.

در نتیجه ی این ترکیب، دوچرخه ای حاصل می شود که برای استفاده های عمومی مناسب بوده و همچنین در انواع زیادی از مناطق میتوان از آن استفاده کرد.

مثلا اگر شما در آخر هفته تصمیم دارید کمی در یک پارک جنگلی دوچرخه سواری کنید و مسیرهای مخصوص این کار در این پارک کمی در شیب قرار گرفته یا اگر تصمیم گرفته اید روزانه بوسیله این وسیله نقلیه دوست داشتنی تا محل کار خود بروید و برگردید، استفاده ازهیبریدی گزینه مناسبی برای کاربردهای شماست.

یک نکته بسیار مهم در مورد هیبرید بایک این است که، آنها در اجزای مختلف می توانند متفاوت باشند. بطور مثال:

لاستیک در دوچرخه هیبریدی

بطور کل لاستیک ها ( تایر) در هیبرید بایک ها می توانند در یک طیف نسبتا وسیع قرار بگیرند. از لاستیک های نازک و کم عاج در دوچرخه های جاده تا لاستیک های قطورتر و با شیارهای بزرگ تر درمدل های کوهستان.

هرچه لاستیک نازک ترو کم عاج تر باشد، اصطکاک آن با سطح زمین کمتر شده و همین امر موجب می شود سرعت افزایش یابد. به همین دلیل است که در مدل های جاده از لاستیک های نازک و نسبتا کم عاج استفاده می کنند.

دوچرخه برقی ویوا

کمک فنر

بعضی از انواع آنها دارای کمک فنر در دوشاخ جلو می باشند ( هارد تیل).

ویژگی دوچرخه هیبریدی

فرمان در هیبریدی:

فرمان در هیبرید بایک صاف بوده و دارای قوس (نسخه جاده ای آنها) نیست.

دنده در هیبریدی

یکی از وجوه تمایز بین انواع هیبرید و شهری وجود دنده است که می تواند به راحتی رکاب زدن در سطوحی که نسبتا با شیب متوسط محسوب می شوند کمک کند.


مقایسه دوچرخه هیبرید و شهری

در دوچرخه شهری لاستیک ها نازک می باشند و کمک فنر وجود ندارد. از طرف دیگر درآنها یا دنده یا وجود نداشته و یا اینکه تعداد دنده ها بسیار کمتر از هیبرید بایک ها می باشد. از طرف دیگر فرمان در مدل های شهری طوری طراحی شده است که فرد بدون خم شدن (و یا با خم شدن بسیار اندک) بتواند به دوچرخه سواری بپردازد.

اما در انواع مختلف هیبرید، وجود کمک فنر و همچنین دنده، باعث شده آنها برای مسافت های طولانی تر (نسبت به شهری) مناسب تر باشد. در ضمن در هیبرید، معمولا فرمان بصورت صاف طراحی شده اند.

بعضی از برندهای تولید کننده، بین نوع شهری و هیبرید تمایز قائل می شوند، اما در بعضی دیگر تفاوت محسوسی بین این دو وجود ندارد.

دوچرخه شهری

تفاوت دوچرخه هیبریدی و کوهستان

شباهت ها:

 • این نوع دوچرخه نیز مانند کوهستان دارای سیستم دنده بوده که همین موضوع موجب می شود تا استفاده از آن در شهرهایی که خیابان های آن دارای شیب های نسبتا تندی می باشند کاربرد بیشتری داشته باشند. بطور مثال در شهرهایی مثل تهران، شاید استفاده از هیبریدی مناسب تر باشد نسبت به نوع شهری و بدون دنده آن. همچنین وجود دنده در بعضی از انواع هیبریدی موجب شده است تا استفاده ازآنها در شرایط کوهستانی نسبتا مناسب باشند.
 • در بعضی از هیبرید بایک ها، از سیستم تعلیق و کمک فنر استفاده شده که در این مورد هم از دوچرخه کوهستان الگوبرداری شده است.
 • فرمان آنها نیز مانند کوهستان صاف می باشند.

تفاوت ها:

 • دوچرخه های کوهستان (مانند کراس کانتری) بطور اختصاصی برای شرایط کوهستانی طراحی شده اند. از وزن آن گرفته، تا سیستم تعلیق و ترمز ها و … . در صورتی که در مدل های هیبریدی سعی بر این بوده تا به نوعی طراحی شود که استفاده از آن در شرایط نسبتا کوهستانی و همچنین خیابان های شهر امکانپذیر باشند.

در هنگام طراحی هیبریدی، ممکن است ویژگی ها بیشتر به سمت خصوصیات نوع جاده و یا مدل های کوهستان تمایل داشته باشند. همین موضوع باعث ایجاد تفاوت در انواع هیبرید بایک ها شده است.

بهترین دوچرخه هیبریدی

تفاوت جاده وهیبرید

بارزترین وجه تمایز هیبریدی نسبت به دوچرخه جاده ای این است که در هیبریدی، فرمان صاف است (مانند کوهستان) ، اما درمدل های جاده فرمان قوص دار می باشند.

دوچرخه جاده ای

کاربرد ها:

 • برای استفاده در شهر
 • دوچرخه سواری های نسبتا کوتاه در حومه شهر
 • دوچرخه سواری جهت ورزش و تناسب اندام
تفاوت دوچرخه هیبریدی و کوهستان

راهنمای خرید دوچرخه هیبریدی

ما در مقاله ای دیگر در مورد خرید دوچرخه و تکنیک های آن مطالب کاملی ارائه کرده ایم. اما در یک نگاه گذرا و کلی در مورد هیبریدی توجه به موارد زیر خالی از لطف نیست:

 • انتخاب سایز مناسب
 •  شما برای چه کاربردی تصمیم به استفاده از هیبرید بایک گرفته اید؟
 •  بطور مثال اگر تصمیم دارید از هیبریدی فقط در شهر و خیابان های صاف شهری استفاده کنید، شاید استفاده از هیبریدی که لاستیک های نازک تر داشته باشد برای شما به تر باشد. همچنین در اینصورت احتمالا دوچرخه های بدون کمک فنر مناسب تر است.
 • اما اگر تصمیم دارید از دوچرخه خود شرایط نسبتا کوهستانی استفاده کنید، پیشنهاد می شود از دوچرخه ای استفاده کنید که دارای کمک فنر باشد ترجیحا دوشاخه جلویی کمک فنر داشته باشد.
 • اگر به دنبال خرید دوچرخه ای هستید که هنگام رکاب زدن روی فرمان خم نشوید و در حالت راحت و بدون خم شدن رکاب بزنید، می توانید از هیبریدی استفاده کنید که ارتفاع فرمان در آن بیشتر است.
خرید دوچرخه هیبریدی

برای خرید دوچرخه هیبریدی از دیجی کالا، به لینک زیر مراجعه کنید:


قیمت دوچرخه هیبریدی

صحبت کردن از قیمت هرکالایی که دارای تنوع باشد، کار چندان ساده ای نیست.

اما چند نکته راهنمایی کلی می توان عنوان کرد که در تعیین قیمت دوچرخه هیبریدی موثر خواهد بود:

 • تجهیزات دوچرخه
  • یک دوچرخه از دو رکن اساسی تشکیل شده است؛ تنه و تجهیزات!
  • بنابر این وقتی از تجهیزات صحبت میکنیم، در مورد بخش بسیار تاثیرگذار در قیمت و کیفیت دوچرخه صحبت میکنیم.
 • برند
  • قیمت دوچرخه هیبریدی نیز مانند انواع دیگر دوچرخه در میان برندهای مختلف تفاوت هایی دارد. بطور مثال قیمت دوچرخه هیبریدی جاینت و دوچرخه هیبریدی ویوا تفاوت هایی را با همدیگر دارند.
 • کشور سازنده:
  • قیمت دوچرخه هیبریدی ایرانی با چینی و یا اروپایی متفاوت خواهد بود.
قیمت دوچرخه هیبریدی جاینت

دوچرخه برقی

این روزها که خبر از راحتی در همه جا یافت می شود، برای دوچرخه سواری در شهرها و شیب ها هم راه حل های نوینی وجود دارد.

استفاده از دوچرخه هیبریدی برقی (الکتریکی) یکی از همین راه حل هاست.

بطور کل می توان گفت که دوچرخه های برقی راه حل های هوشمندانه ای هستند برای شهرها. با این دوچرخه ها می توانید با رکابزدن کمتر مسافت بیشتری را بپیمایید، هوا را کمتر آلوده کنید و لذت دوچرخه سواری را نیز کماکان از دست ندهید.

برندهای بزرگ این روزها به سختی مشغول تلاش هستند تا نسل جدید دوچرخه را بر اساس نیازهای مشتری تولید کنند تا به این واسطه بتوانند گوی رقابل را در میدان جلب نظر مشتری بربایند.

بطور مثال تا چند سال قبل خبری از دوچرخه های برقی نبود اما این روزها برندهای خوب و مطرح، پا را از این موضوع فراتر نهاده و با ایجاد امکانات بیشتر بر روی دوچرخه های خود، امکان انتخاب های هیجان انگیز را برای مشتریان خوب فراهم کرده اند.

شرکت ترک (یکی از بهترین برندهای دوچرخه در دنیا) ارائه کرده را می توانید در ویدئوی زیر مشاهده کنید:

برای خرید دوچرخه هیبریدی با قیمت مناسب از دیجیکالا، به لینک زیر مراجعه نمایید:


شاید مطالب زیر برای شما جالب باشد:

راهنمای آموزش دوچرخه سواری – دوچرخه سواری از چه سنی؟

راهنمای خرید دوچرخه کودک

وبسایت شرکت مریدا و انواع مدل های این شرکت:

www.merida-bikes.com

وبسایت شرکت جاینت:

www.giant-bicycles.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا